Zwrot podatku za pracę za granicą – pytania i odpowiedzi

20Mar - by ToTo - 0 - In Ciekawostki

zwrot podatku za pracę za granicą

Na pracę za granicą decyduje się coraz więcej Polaków. Z roku na rok nasi rodacy podejmują się różnorakich zajęć, zazwyczaj lepiej płatnych niż w kraju. Osoby, zatrudnione legalnie, mogą ubiegać się o zwrot podatku za pracę za granicą. Warto dopełnić wszelkich formalności, ponieważ zwrot może wynosić nawet kilka tysięcy euro! Sprawdź, jak uzyskać zwrot podatku za pracę za granicą!

Zwrot podatku, praca za granicą – jak to wszystko zrobić?!

Osoby, podejmujące legalną pracę za granicą, mają prawo do wnioskowania o zwrot nadpłaconych składek na rzecz podatku dochodowego. Prawo to obowiązuje w większości krajów Europy Zachodniej, w USA, a także w Polsce. W niektórych krajach istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku za pracę za granicą nawet do kilku lat wstecz. Średnie kwoty zwrotów wahają się w granicach 2000 euro. Wszystko zależy od czasu pracy, wysokości wynagrodzenia oraz odprowadzanych składek.

Dokumentacja jest podstawą do wnioskowania o zwrot podatku z zagranicy. W wielu krajach pracodawca ma obowiązek wręczenia osobie zatrudnionej niezbędnych formularzy, tak samo, jak w Polsce. W niektórych państwach podstawą rozliczenia mogą być wyciągi z wypłat. W przypadku, gdy nie posiadasz stosownych dokumentów lub potwierdzeń, skontaktuj się ze swoim pracodawcą. Ma on obowiązek wydania Ci odpowiednich zaświadczeń.

Terminy i formalności, czyli trudny etap zwrotu podatku za pracę za granicą

Przy ubieganiu się o zwrot podatku za granicą musimy przestrzegać określonych terminów. W wielu krajach, podobnie jak w Polsce, rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Inaczej jest na przykład w Norwegii, kiedy to rok podatkowy trwa do 4 kwietnia każdego roku. Chcąc rozliczyć się ze stosownym urzędem w danym kraju, dokładnie sprawdź obowiązujące terminy.

W wielu miejscach możemy rozliczyć się za wcześniej przepracowane lata w danym państwie. I tak np. w Holandii mamy możliwość ubiegania się o zwrot podatku za pracę za granicą do 5 lat wstecz, a zatem do końca 2018 roku możemy rozliczyć się za rok 2013. Podobnie wygląda sytuacja w Niemczech – tutaj o rozliczenie podatku możemy ubiegać się do 4 lat wstecz.

Samodzielne dopełnienie formalności może okazać się bardzo trudne, a każdy błąd w formularzach skutkuje oddaleniem terminu wypłaty nadpłaconego podatku. Osoby, które po raz pierwszy chcą rozliczyć się z podatku za pracę za granicą, powinny skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Na rynku istnieje wiele firm, które za stosunkowo niewielką opłatą przeprowadzą Was przez trudny proces rozliczania się z zagranicznym fiskusem.

Zwrot podatku za pracę za granicą – czy to się opłaca?

Kiedy zgromadzisz już wszystkie niezbędne dokumenty, warto oszacować kwotę zwrotu podatku. W Sieci odnajdziesz mnóstwo kalkulatorów, służących do obliczania zwrotu podatku za pracę za granicą. W formularzu wypełnij niezbędne pola i poczekaj na wynik. Pamiętaj jednak, że jest to kwota przybliżona, która może różnić się od tej, mającej wpłynąć na Twoje konto.

Zwrot podatku za pracę za granicą to często całkiem spore pieniądze. Wszystko zależy od kraju, w jakim podjąłeś pracę, a także czasu zatrudnienia i wysokości odprowadzanych składek. W Niemczech średni zwrot podatku wynosi około 1070 euro, w Danii 1200 euro, natomiast w Wielkiej Brytanii ponad 600 GBP.

Uzyskanie zwrotu podatku za pracę za granicą przy pomocy specjalistów jest prostsze niż myślisz. W przypadku niepowodzenia wielu pośredników nie pobiera opłat za obsługę. Korzystając z ich usług, możemy otrzymać pieniądze zdecydowanie szybciej niż jeśli mielibyśmy rozliczać się samodzielnie. Już teraz skompletuj niezbędne dokumenty i uzyskaj zwrot podatku za pracę za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *