Jak wybrać dobre biuro rachunkowe? 4 praktyczne porady

7Mar - by ToTo - 1 - In Prawo

biuro rachunkowe

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nieodmiennie łączy się s księgowością. Bez względu na to, czy prowadzisz jednoosobową firmę, czy też kierujesz dużym przedsiębiorstwem – zazwyczaj musisz podjąć decyzję o zleceniu księgowości firmie zewnętrznej. W Polsce działa wiele biur rachunkowych, które zachwalają swoje usługi. Jak wybrać najlepszą firmę, która zajmie się księgowością Twojej działalność gospodarczej? Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas szukania biura rachunkowego.

  1. Sprawdź kompetencje pracowników

Osoba, prowadząca biuro rachunkowe, powinna przedstawić nam stosowne dokumenty, poświadczające jej kompetencje. Musi być to imienny certyfikat, wydawany przez Ministra Finansów. Dokument ten świadczy o tym, iż dana osoba jest absolwentem kierunkowych studiów lub zdała egzamin państwowy, a jej wiedza i doświadczenie są na tyle duże, by sprostać naszym wymaganiom. Możesz też sprawdzić, czy wybrane biuro rachunkowe należy do Centrum Informacji Księgowej oraz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Obie organizacje dbają o najwyższą jakość usług i przestrzeganie zasad etyki zawodowej.

  1. Ubezpieczenie cywilne (OC)

Wysokość ubezpieczenia cywilnego to niezwykle ważna kwestia przy wyborze biura rachunkowego. Dzięki odpowiedniej polisie jesteśmy w stanie odzyskać rekompensatę za błędy, popełnione przez pracowników biura. Obecnie suma gwarancyjna dla biur rachunkowych wynosi 5000 euro. Im wyższa polisa ubezpieczeniowa, tym lepiej. W przypadku braku ubezpieczenia możemy stracić nie tylko pieniądze, ale też czas. Jeśli fiskus dopatrzy się nieprawidłowości i wymierzy nam karę, pozostanie nam żmudne postępowanie sądowe w celu uzyskania rekompensaty.

  1. Cena usług

Cena usług biura rachunkowego to dla wielu czynnik, decydujący o podjęciu współpracy. Warto jednak pamiętać, że wyjątkowo niskie koszty mogą wiązać się z ograniczeniem zakresu usług księgowych. Tanie biura rachunkowe ograniczają odpowiedzialność w sprawach spornych. Ponadto często liczną na dodatkowy przychód ze świadczenia usług dodatkowych.

  1. Zakres wsparcia

Zanim rozpoczniesz poszukiwanie idealnego biura rachunkowego, zastanów się, na jakich usługach Ci zależy. Możesz skorzystać z możliwości rozliczania podatków i przechowywania dokumentów lub z kompleksowej usługi, czyli np. reprezentowania Twojej firmy w urzędach. Druga opcja jest bardzo korzystna dla osób, prowadzących średnie i duże przedsiębiorstwa.

Na spotkaniu w biurze rachunkowym dowiedz się, czy z usług pracowników możesz korzystać jedynie w określonych godzinach pracy, czy też w razie potrzeby dany księgowy interweniuje w sytuacji awaryjnej po oficjalnym zamknięciu biura. Zapytaj też o możliwość przesyłania dokumentów drogą elektroniczną – to znacznie ułatwi komunikację. Dodatkowo warto zapoznać się też z warunkami współpracy – zarządzaniem płatnościami za faktury, przypominaniem o podatkach itp.

Wybór biura rachunkowego to niełatwe zadanie, jednak warto dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości, by wreszcie znaleźć najlepszego partnera. Biuro rachunkowe Warszawa-Śródmieście Ilka może okazać się dobrym wyborem dla mieszkańców stolicy. Już dziś znajdź najlepsze biuro rachunkowe!

One thought on “Jak wybrać dobre biuro rachunkowe? 4 praktyczne porady”

  1. Jest tu ktoś „poszukujący” z okolic Warszawy? Jeśli tak, to bardzo polecam biuro GAMA. Mają siedzibę na Białołęce, bardzo kompetentni ludzie, można na nich polegać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *