Nagrania lektorskie w audioprzewodnikach

17Sty - by ToTo - 0 - In Ciekawostki

nagrania lektorskieAudioprzewodniki zyskują coraz większą popularność. Ogromna część turystów częściej decyduje się na indywidualne zwiedzanie z nagraniami audio. Czasem jednak sam głos lektora nie wystarczy. Nagrania lektorskie na audioprzewodniki powinny przenosić słuchacza w czasie, sprawić, że poczuje on brzemię historii. Chcesz sprawdzić swoje siły jako lektor audioprzewodników? Postaw na profesjonalne nagrania lektorskie.

Nagrania lektorskie w praktyce

Aby rozpocząć karierę lektora, niezbędne są trzy rzeczy:

  1. nienaganna dykcja,
  2. ciepły, niski głos,
  3. nagranie próbek, prezentujących powyższe cechy oraz interpretację wybranego tekstu.

Historie znanych lektorów, jak Tomasza Knapika, Macieja Gudowskiego czy Krystyny Czubówny pokazują, że lektorem można zostać przypadkiem. Ich kariera rozpoczęła się od współpracy z radiem, by z czasem ewoluować do najwyższego szczebla w pracy lektorskiej, jakim jest czytanie filmów fabularnych. Nie myśl więc, że od razu staniesz się rozpoznawalnym głosem wśród Polaków. Zanim do tego dojdzie, czeka cię mnóstwo pracy i setki godzin nagrań lektorskich, jednak cierpliwość i wysiłek mogą się opłacić.

Nagrania lektorskie możesz stworzyć samodzielnie w zaciszu własnego domu. Potrzebujesz do tego naprawdę profesjonalnego sprzętu oraz całkowicie wygłuszonego pomieszczenia. Pamiętaj, że czuły mikrofon jest w stanie wychwycić nawet tykający w tle zegar, co może pogorszyć jakość twojej próbki.

Innym sposobem na stworzenie nagrań lektorskich jest obserwowanie naborów w mediach. Niektóre telewizje czy radia sezonowo szukają głosów do nowych projektów, np. nowej ramówki, reklamy. Wówczas możesz pojawić się na castingu, podczas którego będziesz miał szansę stworzenia nagrań lektorskich. Zazwyczaj opatrzone jest to niewielką opłatą.

Nagrania lektorskie możesz wykonać też za pośrednictwem wielu firm. Wszystko zależy od tego, jak chcesz pokierować swoją karierą. Jeśli chodzi o udzielanie głosu do audioprzewodników – skorzystaj z  pomocy jednej z firm, zajmujących się ich produkcją. Niektóre przedsiębiorstwa posiadają nie tylko możliwość stworzenia nagrań lektorskich, ale też dysponują bankiem głosów, do którego zostaniesz dołączony tak, by w przyszłości mógł znaleźć cię każdy, kto będzie potrzebował pomocy lektora.

Nagrania lektorskie i udźwiękowienie audioprzewodników

Audioprzewodniki to niezwykłe ułatwienie dla osób niedowidzących, ciekawa rozrywka dla dzieci i prawdziwy rarytas dla amatorów historii. Ciekawe nagranie lektorskie, połączone z odpowiednim podkładem muzycznym sprawiają, że osoba odsłuchująca ścieżkę dźwiękową, rzeczywiście może poczuć się jak w minionej epoce. Nawet najbardziej oporni na wiedzę historyczną z pewnością zainteresują się nagraniami z głosem, muzyką czy efektami specjalnymi. Udziel swojego głosu w audioprzewodniku i rozpocznij karierę lektora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *