Czyszczenie i impregnacja kostki brukowej

7Gru - by ToTo - 0 - In Ciekawostki

czyszczenie kostki brukowejKostka brukowa to trwały i efektywny sposób na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu czy podjazdu przed garażem. Wielu właścicieli domów decyduje się na wyłożenie fragmentów wokół swojej posiadłości właśnie kostką brukową. Po czasie na powierzchni chodników czy podjazdów pojawiają się plamy i wykwity, które często są efektem intensywnego użytkowania nawierzchni. Jak zabezpieczyć kostkę brukową, by służyła nam jak najdłużej? Jak wyczyścić powstałe zanieczyszczenia? Zapytaliśmy ekspertów!

Zabrudzenia kostki brukowej

Niepożądane ślady na kostce brukowej mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Część z nich powstaje na skutek nieumiejętnego układania powierzchni, inne natomiast są naturalnym następstwem użytkowania cementu, z którego wytworzono kostkę. Ponadto na nawierzchni mogą znaleźć się plamy:

  • oleju silnikowego,
  • tłuszczu z grillowanego mięsa,
  • cementu, farb i zapraw,
  • mchu i porostów.

Są to naturalne następstwa intensywnego użytkowania kostki brukowej. Z większością z nich jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, jednak niektóre plamy wymagają interwencji profesjonalistów.

Tłuste plamy na kostce brukowej

Tłuste plamy na kostce brukowej mogą stanowić duże wyzwanie dla osób, które chcą wyczyścić nawierzchnię wokół własnego domu. Zabrudzenia te zazwyczaj powstają na skutek nieuważnego grillowania lub wycieku oleju silnikowego z pojazdów. Rzadko zdarza się, abyśmy bezpośrednio po powstaniu plamy zaczęli ją usuwać. Zazwyczaj czynność tę znacznie odkładamy w czasie. – Tłuste plamy na kostce brukowej są problematyczne, bo nie sposób usunąć je samą wodą – mówi ekspert z firmy Bizon Piwowarczyk, zajmującej się między innymi czyszczeniem kostki brukowej. – Często nawet specjalne detergenty nie są w stanie dokładnie wyczyścić nawierzchni.

Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Specjaliści twierdzą, że plamy z tłuszczu najlepiej usuwać od razu po ich powstaniu – zanim jeszcze wsiąkną w strukturę kostki. Powstałą plamę najlepiej natychmiast posypać piaskiem, który wchłonie tłuszcz. Kiedy piasek już nasiąknie, należy dokładnie umyć kostkę z użyciem odpowiedniego detergentu. Do tego celu warto wykorzystać ogólnie dostępny płyn do mycia naczyń lub szampon. W szczególnych przypadkach należy jednak zaopatrzyć się w specjalistyczne odplamiacze albo poprosić eksperta o pomoc.

Zielone i białe wykwity na kostce brukowej

Białe plamki, pojawiające się często na kostce brukowej są całkowicie naturalną rzeczą. Specjaliści z firmy Bizon Piwowarczyk twierdzą, że jest to efekt działania związków wapnia, zawartych w cemencie, które rozpuszczają się w wodzie, a podczas parowania tworzą na powierzchni nalot soli wapnia. Plamki te znikają samoistnie – najszybciej na fragmentach, wystawionych na działanie czynników atmosferycznych oraz intensywnie użytkowanych.

Zielone naloty i mech na kostce brukowej może świadczyć o tym, że została ona nieprofesjonalnie położona. Prawidłowo wykonane ścieżki czy podjazdy powinny mieć dobrze wykonaną podbudowę, przepuszczającą wodę opadową w głąb ziemi. Jeśli na twojej nawierzchni pojawiają się zielone naloty lub roślinność, koniecznie zajmij się ich usunięciem! Niepożądana, rozrastająca się roślinność może sprawić, że twoja nawierzchnia stanie się nierówna i śliska, a przez to nieestetyczna oraz niebezpieczna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *