Wycena mieszkania – jak wybrać dobrego rzeczoznawcę majątkowego?

22Lis - by ToTo - 0 - In Nieruchomości

wycena mieszkaniaSprzedaż czy kupno nieruchomości to moment, kiedy musimy skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Wycena mieszkania często decyduje o jego finalnej cenie, a także o kwocie przyznanego na zakup kredytu. Kiedy stajemy przed koniecznością stworzenia operatu szacunkowego, chcemy powierzyć to zadanie osobie wykwalifikowanej, doświadczonej i uczciwej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze rzeczoznawcy majątkowego? Czy wycena mieszkania kończy się w momencie odebrania operatu szacunkowego? Jak ocenić pracę specjalisty? Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Wycena mieszkania: sprawdź kwalifikacje rzeczoznawcy

Wybrany przez nas rzeczoznawca majątkowy musi przede wszystkim posiadać kwalifikacje do wykonywania swojego zawodu. Wyceny mieszkania nie może bowiem dokonać osoba przypadkowa. Sporządzony operat szacunkowy ma moc prawną i powinien zostać zrobiony z największą starannością. Wybrany rzeczoznawca majątkowy musi posiadać świadectwo uprawnień zawodowych. Jego kwalifikacje możemy sprawdzić na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Rzeczoznawca, sporządzający wycenę mieszkania, powinien również posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Przychodząc do biura rzeczoznawcy majątkowego możemy poprosić o pokazanie polisy ubezpieczeniowej. Uczciwy rzeczoznawca z pewnością przedłoży takowy dokument potencjalnemu klientowi.

Skrupulatność i profesjonalne podejście

Wycena mieszkania jest usługą, od której może zależeć przyszła sytuacja finansowa klienta, dlatego rzeczoznawca majątkowy musi wykonać ją z największą starannością. Dociekliwy i skrupulatny specjalista to prawdziwy skarb. Jeśli rzeczoznawca podczas spotkania będzie wypytywał o wiele szczegółów, dotyczących wycenianego mieszkania, możesz założyć, że jesteś pod właściwym adresem.

Współpraca z dobrym rzeczoznawcą majątkowym nie kończy się jedynie na sporządzeniu wyceny mieszkania. Na pierwszym spotkaniu warto dopytać o obsługę klienta po odebraniu operatu szacunkowego. Często przedstawiciele instytucji czy urzędów mają zastrzeżenia, pomimo że dokument został sporządzony prawidłowo. W takich wypadach warto zawczasu zapytać rzeczoznawcę, czy będzie on bronił zapisów w operacie szacunkowym. Profesjonalista nie lekceważy zarzutów – stara się na nie rzeczowo odpowiadać.

Wycena mieszkania a terminowość

Terminowość to dobra cecha każdej osoby bez względu na to, jaki zawód wykonuje. Czas wykonania wyceny mieszkania często odgrywa bardzo ważną rolę, zwłaszcza jeśli musimy dostarczyć dokument do banku. Na pierwszym spotkaniu z rzeczoznawcą należy zadbać o ustalenie terminu oddania operatu szacunkowego. Dobry specjalista zawsze bierze pod uwagę sytuację klienta i w miarę możliwości dostosowuje do niej swoje usługi.

Termin oddania wyceny mieszkania zazwyczaj jest możliwy do określenia, choć czasem napotykamy na pewne trudności. Niedostatecznie rozwinięty lokalny rynek nieruchomości lub nietypowe mieszkanie może sprawić, że termin oddania operatu szacunkowego będzie trudny do określenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *