Badania wariograficzne w Twoim domu? To możliwe!

22Lis - by ToTo - 0 - In Ciekawostki

badanie wariograficzneWariograf czy też badania wariograficzne większości z nas kojarzą się z filmami o mordercach. Innym na myśl przychodzą polskie sprawy kryminalne, w których to podejrzani mieli zostać poddani badaniom poligraficznym. Tymczasem okazuje się, że każdy z nas może skorzystać z tego typu usług. Badania wariograficzne stały się powszechnie dostępne i często wykorzystywane na przykład przez pracodawców czy nieufnych małżonków. Myślisz o badaniu wariograficznym w swoim domu? Zobacz, gdzie wynająć wariograf.

Na czym polegają badania wariograficzne?

Badania wariograficzne to nic innego jak analiza reakcji organizmu na zadawane pytania. Wariograf bada ciśnienie krwi, tętno, oddech oraz przewodnictwo skórne, czyli parametry, uaktywniające się podczas odczuwania stresu, bowiem to niewygodne pytania wywołują w człowieku zdenerwowanie. Wariograf zatem nie jest typowym wykrywaczem kłamstw, a jedynie urządzeniem do badania reakcji organizmu. Właśnie z tego powodu wokół badań wariograficznych jest wiele kontrowersji.

Część ekspertów, wypowiadających się na temat badań wariograficznych twierdzi, że wariograf można oszukać bez większych problemów. Rzeczywiście – wyniki badań mogą być zakłamane, jednak aby tego dokonać, osoba poddawana pytaniom musi doskonale panować nad oddechem, tętnem, a nawet stopniem potliwości skóry. Jeśli wiec nie mamy do czynienia z super tajnym agentem służb specjalnych – badania wariograficzne zwykle wskażą prawdziwe wyniki.

Przebieg badania wariograficznego

Aby móc przeprowadzić badanie wariograficzne, konieczna jest zgoda badanego. Bez tego niemożliwe jest zrobienie żadnej analizy. Nawet w prawach kryminalnych podejrzany ma prawo odmówić badania wariografem i nie może być to uznawane za dowód winy.

Zanim biegły przystąpi do przeprowadzenia badania wariograficznego, musi przygotować pytania. Do tego niezbędna jest szczera rozmowa z osobą, która zleciła badanie. Następnie przygotowywane są stosunkowo krótkie i konkretne pytania. Pomiędzy tzw. pytaniami krytycznymi, czyli dotyczącymi sedna problemu, zadawane są „pytania kontrolne”. Służą do weryfikacji reakcji organizmu na neutralne kwestie, a także wyciszeniu pomiędzy trudnymi pytaniami. W czasie jednego badania wariograficznego zadaje się kilkanaście pytań.

Badania wariograficzne w Twojej okolicy

Obecnie możesz skorzystać z badań wariograficznych w dogodnym dla Ciebie czasie i miejscu. Dzięki firmom takim jak PIKES możliwe jest wynajęcie wariografu oraz usług biegłego na swoje potrzeby. Firma PIKES świadczy usługi w całej Polsce. Dzięki dużej mobilności możliwe jest dojechanie do klienta w każdym zakątku kraju. Cena badania to około 800-1000 złotych za osobę. W kwocie tej uwzględniono również koszt dojazdu i zakwaterowania biegłego. W przypadku większej liczby badań cena ustalana jest indywidualnie.

Z usług badań wariograficznych korzysta wielu pracodawców, weryfikując nie tylko prawdomówność pracowników, lecz także sprawdzając prawdziwość informacji, które kandydaci podają w CV. Najczęściej z badań wariograficznych korzystają jednak niepewni małżonkowie, chcący sprawdzić wierność swoich żon lub mężów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *