Niedoczynność tarczycy – objawy i leczenie

15Lis - by ToTo - 0 - In Zdrowie

niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to problem, dotyczący głównie kobiet, choć wielu mężczyzn również cierpi na to schorzenie. Polega ono na upośledzeniu przysadki mózgowej, która nie wysyła odpowiednich sygnałów do gruczołu tarczycy. Efektem zaburzeń jest niedostateczna produkcja hormonów. Zachorowalność na niedoczynność tarczycy wrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że ze schorzeniem tym boryka się nawet 6% społeczeństwa do 60 roku życia.

Hormony tarczycy

Tarczyca to nieparzysty gruczoł, którego działanie uzależnione jest od przysadki mózgowej i podwzgórza. Mieści się ona w przednio-dolnej części szyi. Hormony tarczycy wpływają na wiele procesów w organizmie. Regulują przemianę materii, utrzymują równowagę pierwiastków we krwi, pośrednio wpływają na pracę serca. Gospodaruje również jodem. Niedoczynność tarczycy powoduje zatem niemałe spustoszenie w organizmie. Zaburzenia jej funkcjonowania wpływają bowiem na naszą ruchliwość, energię i chęć do życia.

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy to choroba immunologiczna, której objawy można łatwo przeoczyć. Często bowiem pierwsze symptomy składamy na niewyspanie, przemęczenie pracą, nadmiar obowiązków lub nieutrzymywanie odpowiedniej diety. Nasilenie objawów zależy od postępu choroby. Im dłużej zwlekamy z badaniem krwi, tym większy problem możemy mieć z ustabilizowaniem gospodarki hormonalnej. Do objawów niedoczynności tarczycy należą:

  • zwiększenie masy ciała,
  • senność i ciągły brak energii,
  • przewlekłe zaparcia,
  • zaburzenia koncentracji,
  • stany depresyjne,
  • rogowacenie skóry na łokciach i kolanach,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci,
  • mononeuropatie, np. zespół cieśni nadgarstka.

Jak łatwo zauważyć, objawy te nie są jednoznaczne, jednak ich ciągłe występowanie może świadczyć o zaburzeniach. Aby zdiagnozować chorobę, należy przeprowadzić badania krwi z uwzględnieniem analizy hormonów – TSH, FT3, FT4. Dalsze badania i analizy warto wykonać na zlecenie lekarza.

Przyczyny i leczenie niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy może pojawić się tuż po urodzeniu. Wówczas mamy do czynienia z chorobą pierwotną. Wtórna niedoczynność tarczycy może być konsekwencją zaburzeń działania przysadki mózgowej w wyniku nowotworu lub uszkodzenia mechanicznego bądź naczyniopochodnego. Nie zawsze jednak mamy do czynienia z tak drastycznymi przyczynami.

Do powstania niedoczynności tarczycy może przyczynić się chroniczny stres, silne emocje, przeżycia. Można też usłyszeć głosy, że niedoczynność tarczycy jest chorobą genetyczną. Choć nie wszyscy specjaliści zgadzają się z tym twierdzeniem, wielu zaleca badania osobom najbliżej spokrewnionym z chorym pacjentem – matkom, córkom, babciom.

Niedoczynność tarczycy jest chorobą trudną do wyleczenia, choć istnieją przypadki pacjentów, którzy całkowicie wyzdrowieli. Terapia polega na przyjmowaniu syntetycznych hormonów tarczycy w odpowiednich dawkach. Wielu lekarzy zaleca też specjalną dietę – bez laktozy, glutenu, roślin strączkowych, kalafiorów i brokułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *